Без рубрики

Урок з географії на тему географічні координати (6й клас)

20.12.2017
Урок з географії на тему географічні координати (6й клас)

Урок з географії по темі "Географічні координати" (6-й клас)

I. Навчально-методичний комплекс уроку.

II. Мета уроку:

а) освітні: в результаті уроку учні навчаться визначати географічні координати;

б) розвиваючі: розвиток логічного мислення — учні навчаться використовувати знання в новій ситуації;

  • учні розкриють значимість знань про географічні координати для практичного життя людей;
  • проявлять впевненість в своїх силах при визначенні географічних координат;
  • навчаться акуратно вести записи на контурній карті.

Завдання уроку: в результаті уроку учні навчаться визначати:

  • географічну широту;
  • географічну довготу;
  • географічні координати.

III. Методи навчання:

За джерела знання:

б) наочні — робота з малюнками № 39, 40 в підручнику; з картами на дошці, глобусом, контурною картою;

в) практичні — виконання завдань при формуванні мотивації, умінь визначати географічну широту, географічну довготу, географічні координати.

За характером пізнавальної діяльності: Частково-пошуковий;

За ступенем самостійності:

а) з учителем при отриманні нового знання;

б) в парі при вирішенні пробного вправи;

в) самостійно при закріпленні вміння визначати географічні координати.

IV. Форми навчання:

V. Форми організації роботи в класі:

  1. індивідуальна, при перевірці раніше отриманих знань;
  2. парна, при виконанні пробного вправи;
  3. індивідуальна, при закріпленні нових знань і умінь.

VI. Хід уроку:

1 етап: Організаційний момент.

1. Учні стоять біля парт. Учитель вітається і садить за парти.

2. учитель: «На минулому уроці ми з вами вивчали тему« Градусная мережу ». Дізналися, що її складають паралелі і меридіани. У робочому зошиті записали число. Намалювали квадрат розміром 2см. × 2см. Поставили букви і цифри. (Зразок на дошці; рис. 1). А зараз ми з вами зіграємо в гру «Морський бій»

Мал. 1 Поле для гри «Морський бій».

Учитель зачитує питання, а учні ставлять плюси в клітинах.

  1. Точка перетину уявної осі обертання Землі з її поверхнею називається:

г) меридіаном.

  • Найкоротша уявна лінія, проведена по поверхні Землі від одного полюса до іншого називається:
  • г) меридіаном.

  • Напрямки захід → схід показують:
  • б) меридіани.

  • Відстань від екватора до полюсів в градусній мірі становить:
  • учитель підводить підсумок. На дошці написані правильні відповіді. Учні самі контролюють себе. Коли ви граєте в «Морський бій», то будь-яка клітина на ігровому полі має свій «адреса», тобто цифру і літеру. Чи можна визначити «адреса» корабля на ігровому полі, знаючи або тільки букву, або тільки цифру?

    учні: Ні, не можна, потрібно називати і букву і цифру.

    2. Основний етап. Введення нового матеріалу.

    учитель: Будь-яка точка на земній кулі має свій географічний адресу. Ця електронна адреса була теж складається з двох частин — широти і довготи. Визначити їх нам дозволяє градусна мережу. Широта показує місце точки на певній паралелі, а довгота — місце цієї точки на конкретному меридіані. Місце їх перетину і є потрібний нам адресу — географічні координати.

    Знаючи географічні координати, можна знайти будь-який об’єкт на карті і визначити його положення до інших об’єктів. І навпаки, можна нанести новий об’єкт на карту, визначивши його географічні координати за допомогою приладів.

    Вміти визначати координати по карті повинен кожна людина. Для деяких професій це особливо важливо, наприклад, для штурманів і військових. Штурмани прокладають шлях корабля за допомогою географічних координат. Геологи, географи, геодезисти, перебуваючи в експедиціях, визначають координати досліджуваних ними об’єктів. Іноді доводиться шукати у відкритому океані терплять корабельна аварія, а для цього необхідно знати місце їх знаходження. І наше з вами завдання навчитися визначати географічні координати, тобто географічну широту і географічну довготу.

    Запишемо тему уроку в зошит.

    Вирішимо задачу. «Потерпілий корабельну аварію герой роману Жуль Верна капітан Грант (« Діти капітана Гранта ») зумів дістатися до острова Табор (37 ° пд.ш., 153 ° з.д.) Знайдіть цей острів на карті.»

    учні відкривають «Фізичну карту півкуль» і намагаються виконати завдання, але у них нічого не виходить, тому що вони не знають як визначається широта і довгота.

    учитель питає: «Чому ви не змогли визначити місце аварії?»

    учні фіксують свої труднощі (промовляють вголос). «Ми не знаємо, як визначити географічну широту і географічну довготу, тобто географічні координати»

    учитель: А що потрібно зробити, для того щоб визначити координати?

    учні: Потрібно навчитися визначати спочатку географічну широту, а потім географічну довготу.

    учитель: Що значить визначити географічну широту? Відкрийте підручник на сторінці 56 рис. 39. Знайдіть екватор — найдовшу паралель. Паралельно екватора на відстані 10 ° друг від друга проведені інші паралелі до Північного і Південного полюсів. Широта відраховується від екватора. Всі точки від екватора на північ матимуть північну широту (пн.ш.) а розташовані на південь від екватора — південну широту (пд). Так як наша країна знаходиться на північ від екватора, то все географічні об’єкти в нашій країні мають північну широту. Запишемо в зошит.

    • Паралель 23,5 ° с — це Північний тропік;
    • Паралель 23,5 ° пд.ш. — це Південний тропік;
    • Паралель 66,5 ° с — Північне полярне коло;
    • Паралель 66,5 ° пд.ш. — Південне полярне коло.

    (учні по малюнку знаходять розташування, названих паралелей).

    учитель: Для всіх точок, що лежать на одній і тій же паралелі, широта однакова. Визначимо географічну широту м.Санкт-Петербурга. Для того щоб правильно визначити широту об’єкта скористаємося алгоритмом «Крок за кроком» на сторінці 58 підручника.

    Визначаємо географічну широту:

    1. Знайти об’єкт на карті.
    2. Визначити, в якій півкулі, Північному або Південному, він знаходиться.
    3. Визначити широту паралелі, на якій розташований об’єкт.

    (учні знаходять м.Санкт-Петербург; визначають, що він знаходиться в північній півкулі, визначають широту паралелі — 60 ° пн.ш.)

    учитель: Запишемо в зошиті м.Санкт-Петербург — 60 ° пн.ш. А як визначити географічну широту точки, якщо вона розташована між паралелями? Наприклад м.Москва. Прочитаємо алгоритм «Крок за кроком».

    Якщо об’єкт розташований між паралелями, слід:

    1. Визначити широту найближчої до об’єкта паралелі з боку екватора (дивись вище кроки 1-3)
    2. Визначити число градусів від цієї паралелі до об’єкта (Відстань між паралелями на карті 10 °, значить, 1 ° відповідає одна десята частина цієї відстані)
    3. Додати число, що вийшло до широти знайденої найближчій паралелі. Так, найближча до Москви паралель з боку екватора — 50 ° пн.ш. Відстань від цієї паралелі до Москви дорівнює 6 °. Ми вже знаємо, що Москва розташована на північ від паралелі, проведеної через задану точку.

    учитель: Використовуючи «Фізичну карту півкуль» в атласі, визначте географічну широту міст Париж, Кейптаун.

    учні самостійно визначають географічну широту цих точок і записують в зошити:

    Потім учитель викликає учня і той записує відповіді на дошці. Перевіряється правильність визначення географічної широти

    учительПо «Фізичної карті Росії» визначте географічну широту мису Челюскін.

    учень біля дошки визначає і записує м.Челюскін — 77 ° пн.ш..

    висновок: Визначити географічну широту точки це значить знайти паралель, на якій вона розташована.

    учитель: Повернемося до нашого героя капітанові Гранту. Він зумів дістатися до о.Табор (37 ° пд.ш. і 153 ° з.д.). Знайшли цю точку на «Фізичної карті півкуль» (учні знаходять потрібну паралель, а ось з визначенням довготи у них виникають труднощі, ці труднощі учні проговорюють вголос)

    учень: Ми не знаємо, як визначається географічна довгота. Проектуємо план дій.

    1. Послухати вчителя з даного питання.
    2. Опрацювати алгоритм «Крок за кроком»

    учитель: Що значить визначити географічну довготу?

    Робота з рис. 40 стр. 57 підручника.

    Меридіани називають лініями довготи. На меридіані всі крапки мають однакову довготу. Для того щоб дізнатися довготу заданої точки, потрібно знайти меридіан, на якому вона розташована.

    Ви вже знаєте, що нульовим є Грінвічський меридіан. Його довгота 0 °. Від Гринвічського меридіана і починаємо відлік в градусах, слідуючи строго уздовж паралелі на захід або на схід. На захід від нульового меридіана всі крапки мають західну довготу (з.д.), на схід — східну довготу (с.д.). Західна і східна довгота вимірюються від 0 ° до 180 °. Росія розташовується в обох півкулях — Східному та Західному, оскільки територію нашої країни перетинає 180-й меридіан.

    Запишемо в словник визначення поняття «географічна довгота». Географічна довгота — це відстань в градусах від нульового меридіана до меридіана, проведеного через задану точку.

    Прочитаємо алгоритм «Крок за кроком» на стор.58 підручника «Визначаємо географічну довготу»

    учень: Визначимо довготу м.Санкт-Петербурга. Щоб визначити довготу об’єкта, необхідно:

    1. Знайти об’єкт на карті.
    2. Визначити, в якій півкулі, Західному або Східному, він знаходиться.
    3. Визначити довготу меридіана, на якій розташований об’єкт. Так, Санкт-Петербург знаходиться на меридіані, віддаленому на 30 ° на схід від початкового (нульового) меридіана, його довгота 30 ° східної довготи (Дивись мал.40 в підручнику).

    учні працюють з малюнком 40 підручника.

    учитель: А що необхідно зробити, щоб визначити географічну довготу об’єкта, якщо він знаходиться між меридіанами? Читаємо далі алгоритм «Крок за кроком».

    учень: Якщо об’єкт розташовується між меридіанами, слід:

    • Визначити довготу найближчого до об’єкта меридіана з боку нульового (Гринвічського) меридіана (кроки 1-3).
    • Визначити кількість градусів від цього меридіана до цього об’єкта. (Врахуйте, що відстань між меридіанами на карті, як і між паралелями 10 °).
    • Додати число, що вийшло до довготі знайденого найближчого меридіана. Так, найближчий до Москви меридіан з боку нульового меридіана — 30 ° східної довготи Відстань від цього меридіана до Москви 7,5 °. Москва знаходиться на схід від меридіана 30 ° східної довготи, значить, її довгота 30 ° + 7,5 ° = 37,5 ° східної довготи

    учитель: Запишемо в зошиті географічну довготу м.Санкт-Петербурга і м Москви.

    учні дописують до м.Санкт-Петербургу і м Москві географічну довготу.

    учитель: Таким чином, ми встановили географічні координати (географічну широту і географічну довготу) м.Санкт-Петербурга і м Москви. Запишемо в словник визначення поняття «географічні координати». А тепер самостійно по «Фізичної карті півкуль» визначте географічну довготу р Париж і р Кейптаун.

    учні визначають географічну довготу цих міст, записують в зошити і називають географічні координати цих точок:

    учитель: За «Фізичної карті Росії» визначте географічну довготу мису Челюскін і запишіть отриманий результат в зошити. Зачитайте отримані координати (мис Челюскін 77 ° пн.ш., 104 ° східної довготи).

    учні визначають географічні координати мису Челюскін.

    висновок: Визначити географічну довготу точки — це значить знайти меридіан, на якому вона розташована.

    учитель: А тепер ми вже можемо визначити, де ж наш герой капітан Грант зазнав аварію корабля.

    учні: На «Фізичної карті півкуль» визначають місце аварії корабля (о.Табор — 37 ° пд.ш., 153 ° східної довготи)

    учитель: Ви навчилися визначати географічні координати точок і за заданими координатами знаходити місце розташування об’єкта.

    учитель: Використовуючи «Фізичну карту півкуль», виконаємо завдання.

    1. 10 січня 1821 року російська експедиція на суднах «Восток» і «Мирний» відкрила острів. Його координати: 69 ° пд.ш. і 91 ° з.д. Що це за острів?

    учні визначають, що це за острів Петра I (троє учнів визначають точку на глобусах).

    1. Шхуна «Пілігрим» (Ж. Верн «П’ятнадцятирічний капітан») перебувала на 44 ° пд.ш. і 165 ° довготи на захід або схід від лінії Грінвіча. В якому океані?

    учні визначають, що шхуна перебувала в точці з координатами 44 ° пд і 165 ° з.д. (Тому що 44 ° пд.ш.. І 165 ° В.Д. Знаходяться острова Нова Зеландія)

    1. учитель: Виконаємо завдання на контурній карті.
    • У 1911 році група норвежців під командуванням Руаля Амундсена досягла Південного полюса. Почалося їх подорож в Китової бухті (78 ° пд.ш.., 165 ° з.д.). Відзначте на карті їх маршрут і вкажіть напрямок руху.
    • Завдання підвищеної складності.

    У 1937 році В.П. Чкалов здійснив безпосадочний переліт по маршруту Москва — Північний полюс — Північна Америка (точка приземлення — 49 ° пн.ш.., 123 ° з.д.). Позначте на карті маршрут перельоту, вкажіть його напрямок, координати основних пунктів.

    учні самостійно виконують завдання на контурній карті. Потім проводять взаємоконтроль.

    далі вчитель показує на карті півкуль зразок виконаної роботи (на «Фізичної карті півкуль» стрілками на магнітах показаний маршрут руху Руаля Амундсена (стрілки синього кольору) і В.П. Чкалова (стрілки червоного кольору)).

    1. Вивчити §10.
    2. Відповісти усно на питання 2, 3.
    3. У зошиті «Мій тренажер» завдання №26 (1), №30, №32, №31 (ускладнене) (за вибором учнів).

    1. Ніколіна В.В. Географія 6 клас. Методичні розробки. — М., Просвітництво, 2007.
    2. Нікітіна І.А. Поурочні розробки з географії. Фізична географія 6 клас. — М., Вако, 2005.
    3. Морозова Л.П. Цікаві матеріали з географії 6 клас. — Волгоград, Видавничий торговий дім «Корифей», 2007.

    Свідоцтво про реєстрацію засобу масової інформації ЕЛ №ФС77-69741 від 5 травня 2017 р

    Джерело: Урок з географії по темі — Географічні координати — (6-й клас)

    Урок з географії на тему географічні координати (6й клас)

    Також ви можете прочитати